Kadınların vajina girişinde bulunan kasların farklı nedenlerle istem dışı kasılması sonucu cinsel ilişkiye girememesi durumuna Vajinismus denir. Cinsel birlikteliğin yaşanamadığı her vaka Vajinismus olarak görülmemekle birlikte bu durumun çiftler arasında büyük sorunlara neden olduğu bilinmektedir.

Çiftler cinsel birliktelik öncesinde veya sırasında kadın ya da erkek kaynaklı problemler yaşayabilir. Bu duruma yol açan durumlar arasında orgazm bozuklukları, çiftler arası uyumsuzluklar, ilişkiye karşı isteksiz tutum ile birlikte Vajinismus da gösterilebilir.

Cinsel ilişkinin vajina kaslarında yaşanan problemler nedeniyle gerçekleşememesi anlamına gelen Vajinismus her kadının maruz kalabileceği bir durumdur. Cinsel işlev bozuklukları arasında yaygın bir yer kaplayan Vajinismus nedeniyle vajina girişindeki kaslar kasılarak penisin vajinaya girişine engel olur.

Çiftler birlikte olmayı arzulasa dahi kadınların yaşayabildiği bir problem olan Vajinismus istem dışı ortaya çıkan bir sorundur. Tedavisi mümkün bir rahatsızlık olan Vajinismus kadınların bu konuda çekimser kalması nedeniyle uzun süre maruz kalabildikleri bir cinsel fonksiyon bozukluğudur.

Klinik şartlarında Kadın Hastalıkları Uzmanı hekimler tarafından kişiye özel planlanan tedavi yöntemleri ile hızla iyileştirilen Vajinismus kadınların cinsel hayatları ile ilgili konuşmaktan çekinmeleri ve klinik muayeneden kaçınmaları nedeniyle ülkemizde yaygın olarak görülen ve olumsuz etkilerine maruz kalınan bir rahatsızlık olmaya devam etmektedir.

Siz de farklı sebeplerle yaşadığınız Vajinismus problemi nedeniyle maruz kaldığınız fiziksel ve ruhsal sorunlardan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mahru Nurullayeva eliyle klinik şartlarında büyük bir gizlilik içerisinde gerçekleştireceği tedavi yöntemleri ile kurtulmak için Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, zaman kaybetmeden sağlıklı, güvenli ve konforlu bir süreç içerisinde problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Kadınların vajinasında bulunan kasların fizyolojik veya psikolojik nedenlerle cinsel birliktelik esnasında gerekli esnek yapıya bürünememesi ve penisin vajinaya girişini engellemesi hali Vajinismus olarak adlandırılır.

İnsan vücudunda kasların en önemli görevi kişiye esnek hareket edebilme imkanı sunmasıdır. Bu kaslar vücudun her bölgesinde olduğu gibi vajinada da bulunur. Cinsel birliktelik esnasında esneyen bu kaslar vajinal penetrasyonun kolayca gerçekleşmesini sağlar.

Özellikle ülkemizde cinselliğin konuşulmasının ayıp sayılması ve duyguların bastırılması sonucu bazı kadınlar ilk cinsel deneyimleri öncesi cinsel ilişki ve kendi vücutları ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadan yanlış düşüncelere kapılırlar.

Bu durumdaki bireylerin sayısının fazla olması ülkemizde cinsel işlev bozukluğu dendiğinde akla ilk gelen problemin Vajinismus olmasına yol açmaktadır. Bununla birlikte Vajinismus doğru klinik ve uzman hekim sayesinde hızla giderilebilen bir problemdir.

Vajinismus Çeşitleri

Vajinismus ilk cinsel deneyimini yaşayacak kadınlarda görülebildiği gibi aktif cinsel yaşantısı olan bireylerde de gözlenebilen, fiziksel veya psikolojik pek çok farklı nedene bağlı ortaya çıkan cinsel işlev bozukluğu olarak ifade edilebilir.

Hayatında ilk kez cinsel ilişki yaşayacak kadınlarda görülen Vajinismus Primer Vajinismus olarak adlandırılırken geçmişte cinsel birliktelik yaşamış kadınlarda ortaya çıkan Vajinismus Sekonder Vajinismus olarak ifade edilir.

Vajinismus fiziksel veya psikolojik birçok etmenin birleşmesi sonucu ortaya çıkabilen bir durum olmakla birlikte bu rahatsızlığın en belirgin göstergeleri arasında kadınların cinsel ilişkiden kaçınması, penisin vajinaya girememesi veya girse dahi kadının ciddi ağrı hissetmesi gösterilebilir.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus dendiğinde bilinmesi gereken ilk durum bu rahatsızlığın istem dışı gerçekleştiğidir. Vajinismus problemi yaşayan kadınlarda bu soruna sebep olan durum tam olarak tespit edilememekle birlikte Vajinismus Nedenleri olabilecek durumlar arasında;

 • İlk cinsel ilişkinin çok ağrılı olacağının düşünülmesi,
 • Cinsel taciz veya istismara uğranılması,
 • Travmatik doğum yaşanması,
 • Genel stres ve anksiyete hali görülmesi,
 • Eşler arasında güven kaybı,
 • Cinsel ilişki anında kontrolü kaybetme duygusu,
 • Cinsel istismar vakasına şahit olunması,
 • Aile içi şiddet olaylarının yaşanması,
 • Cinsel birliktelik esnasında yetersizlik hissi,
 • Vajinal mantar enfeksiyonları,
 • Fiziksel travmalar yaşanması,
 • Vulvar vestibülit,

gösterilebilir.

Yukarıda sadece bir kısmını belirtmeye çalıştığımız fizyolojik veya psikolojik pek çok etmen kadınların cinsel ilişki esnasında vajina kaslarının gevşememesi sonucunda penis ile vajina arasında birleşmenin gerçekleşememesine yol açabilmektedir.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus maruz halan her bireyin farklı belirtiler gösterdiği bir rahatsızlıktır. Bazı vakalarda tek bir belirti ile ortaya çıkan bu problem bazı durumlarda birçok belirtinin aynı anda tespit edilmesi ile kendisini göstermektedir.

Günümüzde Vajinismus vakalarında en sık görülen belirtiler arasında;

 • Cinsel birliktelik sırasında vajinada spazmlar ve kasılmalar görülmesi,
 • Cinsel ilişki esnasında kadınların bacaklarını kapatması,
 • Kadınların ilişkiyi arzu etse dahi istem dışı kasılmalar sonucu penisin vajinaya girememesi,
 • Kişinin fitil ve tampon gibi ilaçları kullanamaması,
 • Cinsel ilişki sırasında kadının kendini geri çekmesi,
 • Cinsel birliktelik esnasında vajinada kuruluk görülmesi,
 • Cinsel ilişki yaşansa dahi vajinada ağrı ve yanma oluşması,
 • Bireyin vajinal muayene olmaktan kaçınması,
 • Cinsel birliktelik öncesinde ve esnasında yaşanan panik hali,
 • İlişki öncesi ya da esnasında yoğun terleme, stres ve titreme durumu,
 • Kadınların cinsel ilişkiden kaçınması,
 • Ağrılı bir cinsel birliktelik yaşanması,
 • Bireyin smear testi yaptırmak istememesi,

gösterilebilir.

Vajinismus Geçer mi?

Kadın Hastalıkları Uzmanı tarafından klinik şartlarında kişiye özel belirlenen Vajinismus tedavi yöntemlerinin uygulanması sonucunda Vajinismus güvenli ve konforlu bir süreç içerisinde iyileştirilen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur.

Jinekolojik muayeneler ve cinsel terapiler ile ortaya çıkma nedenleri tespit edilen Vajinismus hastaya özel kurgulanan tedavi planları ile tam anlamıyla giderilir. Kişinin cinsel ilişki sırasında herhangi bir kaygı veya ağrı yaşamaması sağlanır.

Vajinismus Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Vajinismus hastalığının kesin olarak teşhis edilebileceği bölüm hastane veya kliniklerin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının hizmet verdiği alanlarıdır. Jinekolojik muayenenin uzman bir hekim tarafından yapılması kişinin ilerleyen süreçte tedaviye daha hızlı cevap vermesine imkan tanıyacaktır.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Uzman Jinekolog tarafından gerçekleştirilen muayene ve yapılan testler sonucunda kişiye özel olarak planlanır. Kadınlarda bu problemin meydana gelmesine yol açan birçok neden bulunduğu gibi tedavi yöntemleri de çeşitlilik göstermektedir.

Kişinin kendi kendisine çözebileceği bir problem olmayan Vajinismus tedavisinin ertelenmesi halinde fiziksel ve ruhsal pek çok probleme yol açacağı gibi ilerleyen süreçte çiftlerin ayrılmaları ile sonuçlanmaktadır.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri arasında;

 • Egzersizler,
 • Cinsel Terapi,
 • Darbeli Radyo Frekans, (PRF)
 • Botoks Uygulamaları,

gösterilebilir.

Uzman doktor tarafından yapılan muayenede kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenerek zaman kaybedilmeden tatbik edilmeye başlanır. Bu problemi yaşayan vakaların büyük bir bölümünde 2 ila 3 ay içerisinde iyileşme görülmektedir.

Cinsel Terapi ile Vajinismus Tedavisi

Cinsel Terapi Vajinismus rahatsızlığına maruz kalan kadınlarda en fazla uygulanan ve başarılı sonuçların yüksek oranda alındığı tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Hatta uzman hekim tarafından yapılması halinde başarı oranı %100 olarak gösterilmektedir.

Sadece kadınların katılabileceği gibi çiftlerin birlikte de yürütebileceği Cinsel Terapi seansları sayısı kişinin maruz kaldığı Vajinismus probleminin boyutuna bağlı olarak farklılık gösterir. Özellikle ilerleyici duyarsızlaştırma metodu uygulanarak kadının bedenini ve kendisini tanıması, adım adım cinsel ilişkiye hazırlanması sağlanır.

Egzersizler ile Vajinismus Tedavisi

Cinsel Terapi ile Vajinismus Tedavisi olan kadınların tedavi süreci Kadın Hastalıkları Uzmanı hekimler tarafından belirlenen egzersizler ile desteklenerek kalıcı ve etkili sonuçların elde edilmesi sağlanır. Vajinismus tedavisinde en sık kullanılan egzersiz çeşitleri arasında;

 • Kegel Egzersizleri,
 • Gevşeme Egzersizleri,
 • Solunum Egzersizleri,

belirtilebilir.